Biblioteki szkolne – bramy do życia

Od wielu lat wraz z początkiem października rozpoczynają sie obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Tegoroczne promuje wymowne hasło: „Biblioteki szkolne – bramy do życia”.

Aby nie przejść koło niego obojętnie, chciałabym Wam zaproponować konkurs fotograficzny, którego bohaterem będzie książka. Skierowany jest on do wszystkich uczniów - zarówno tych chętniej - jak i mniej chętnie, przekraczających progi biblioteki na co dzień.  Mogą wziąć w nim też udzial pracownicy szkoły. Poza tym zapraszam do obejrzenia gazetki przed biblioteką, która wprowadzi Was do miejsc, których nie ma, ale jednocześnie… istnieją, gdyż są wytworami wyobraźni ich twórców. Poznajcie 7 najwspanialszych fikcyjnych bibliotek. 

Skąd takie święto?

W 1971 roku powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych (International Association of School Librarianship -http://www.iasl-online.org/).. Organizacja ta zajmuje się problemami bibliotek oraz bibliotekarzy szkolnych. I właśnie to Stowarzyszenie w 1999 roku zainicjowało Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. Do roku 2008 obchodzone ono było  w czwarty poniedziałek października. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

W roku 2008 zostało ono zastąpione  Międzynarodowym Miesiącem  Bibliotek Szkolnych (International School Library Month ) , które trwa przez cały październik.

Biblioteka?

Słowo pochodzi od greckiego bibliotheke (gdzie biblion albo biblos to księga, a theke - składnica) i oznacza zbiór książek oraz innych materiałów źródłowych. Biblioteka to instytucja społeczna, która gromadzi, przechowuje i udostępnia materiały biblioteczne oraz informuje o materiałach bibliotecznych swoich i obcych.

Proszę zarejestruj się by móc dodawać komentarze do tego artykułu.
Początek strony