Encyklopedia Żmigrodu

2003 05 encyklopedia zmig 1Encyklopedia Żmigrodu powstała dla uczczenia 750 - lecia Nadania Praw Miejskich Miastu Żmigród oraz Istnienia Kościoła Katolickiego w Żmigrodzie. Młodzież i nauczyciele Gimnazjum im. Macieja Rataja postanowili w ramach projektu edukacyjnego stworzyć opracowanie będące kompendium wiedzy na temat Żmigrodu. Uczniowie w różny sposób zbierali informacje do wybranych przez siebie haseł: korzystali z istniejących  już źródeł wiedzy na temat miasta, penetrowali strony w Internecie, wyruszyli na bezpośredni zwiad po zakładach pracy. Nawiązali kontakty z wieloma ludźmi, którzy dostarczyli im niezbędnych informacji.

Ważnym doświadczeniem były wywiady z ludźmi nauki, mieszkającymi na terenie naszego miasta.

Dobór tematyki rozdziałów oraz ich zawartości należał do opracowujących publikację uczniów. To, co zawarli w Encyklopedii Żmigrodu, jest odzwierciedleniem ich świadomości lokalnej, postrzegania swojej małej ojczyzny.

Zapewne nie udało się w Encyklopedii Żmigrodu zawrzeć wszystkiego, co o mieście wiemy, ale nic nie stoi na przeszkodzie kontynuowania tego wydawnictwa w zmienionej, poszerzonej, uzupełnionej formie.

Powstanie Encyklopedii Żmigrodu wspierały miejscowe władze samorządowe oraz miesięcznik lokalny Wiadomości Żmigrodzkie - skarbnica wiedzy o wydarzeniach w mieście i gminie w ostatnich kilkunastu latach.

Mamy nadzieję, że Encyklopedia Żmigrodu spełni swój cel. Dostarczy jej czytelnikom rzetelnej wiedzy o mieście, a tworzącej ją młodzieży nowych doświadczeń i umiejętności.

Elżbieta  Kostecka i Grażyna Łysikowska

Koordynatorzy projektu 

Strona WWW

Strona publikacji wykonana została przez koło informatyczne Gimnazjum im. M.Rataja w Żmigrodzie pod kierukiem Anny Wołoszyn http://annawo.republika.pl/encyklopedia.html

2003 05 encykoledia zmig st

 

Plyta CD


2003 05 cd encyklopedia zmig 1

2003 05 cd encyklopedia zmig 2

 

Proszę zarejestruj się by móc dodawać komentarze do tego artykułu.
Początek strony