„ Liturgia bliżej Ciebie”

tabernakulumW okresie wrzesień 2013- kwiecień 2014 uczniowie klas I i II realizowali projekt edukacyjny pt. „ Liturgia bliżej Ciebie”.

Głównym celem projektu było: wykonanie różnymi technikami szopek i palm wielkanocnych oraz zapoznanie się z historią i budową poszczególnych przedmiotów liturgicznych.

Młodzież poznała historię przedmiotów liturgicznych, pogłębiła wiadomości religijne, rozwinęła swoje umiejętności plastyczne, manualne i historyczne.

Czytaj więcej: „ Liturgia bliżej Ciebie”

Jak dobrze można się bawić przy wstędze Möbiusa

Ostatnia lekcja matematyki przed wakacjami w klasach: 1 i 2B była poświęcona eksperymentom ze wstęgą Möbiusa. Ta niezwykła powierzchnia, ma jedną stronę i jedną krawędź. Zabawa w przecinanie sklejonej kartki, też może przynieść nieoczekiwane efekty.Więcej informacji o Möbiusie można znaleźć na stronie projektu "Paradoksy matematyczne" realizowanego przez uczniów z kl. 3B.

Czytaj więcej: Jak dobrze można się bawić przy wstędze Möbiusa

Projekty edukacyjne z matematyki

W okresie maj - czerwiec 2014 uczniowie realizujący zajęcia "Uczeń online" wraz z koleżankami i kolegami ze swojej klasy 3B realizowali sześć projektów edukacyjnych z matematyki. Głównym celem tematów projektowych było kształcenie umiejętności samodzielnego korzystania z różnych źródeł informacji, gromadzenie, selekcjonowanie  i przetwarzanie zdobytych informacji, doskonalenie umiejętności prezentacji zebranych materiałów, rozwijanie własnych zainteresowań, samokształcenie, wyrabianie odpowiedzialności za pracę własną i całej grupy.
Zapraszam do oglądnięcia prac uczniów. Powstało m.in 9 prezentacji PREZI, 16 filmów oraz konstrukcje wykonanane w programie Geogebra...

Czytaj więcej: Projekty edukacyjne z matematyki

Zakończenie projektu "Twarze i maski"

Równo z końcem roku szkolnego zakończył się projekt fotograficzny "Twarze i maski" koordynowany przez Roberta Kolebuka i Katarzynę Kolebuk. Głównym celem projektu było przygotowanie i przeprowadzenie efektywnej sesji zdjęciowej w szkolnym atelier. 

Czytaj więcej: Zakończenie projektu "Twarze i maski"

Podsumowanie projektu "Śladami Linneusza"

linneuszDnia 6 czerwca 2014 roku w Gimnazjum im. Macieja Rataja w Żmigrodzie odbyło się podsumowanie projektów, które były realizowane w bieżącym roku szkolnym. Było ich aż 35. Projekt edukacyjny „Śladami Linneusza” był realizowany od września 2013 roku do czerwca 2014 roku w ramach programu „Szkoły z klasą 2.0″. Wzięło w nim udział 13 uczniów, a koordynatorami projektu były pani Weronika Surmań i pani Monika Żurek.

Czytaj więcej: Podsumowanie projektu "Śladami Linneusza"

Wycieczka do kina - nagrodą za projekty

W środę (4. czerwca 2014) grupa uczniów z dwóch żmigrodzkich szkół: Gimnazjum im. Macieja Rataja oraz Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego wyjechała do Wrocławia z wizytą do kina. Wyjazd ten stanowił nagrodę za udział uczniów w projektach międzyszkolnych realizowanych w ramach akcji "Szkoła z klasą 2.0"

Czytaj więcej: Wycieczka do kina - nagrodą za projekty

Nasi uczniowie na Festiwalu Projektów w Warszawie

Z wielką radością informujemy, że aż dwie grupy projektowe z Gimnazjum im. Macieja Rataja w Żmigrodzie zostały zaproszone na Festiwal Projektów, który odbędzie się za dwa tygodnie w Warszawie. Chodzi to o grupę realizującą projekt "Legenda o żmigrodzkim smoku" pod kierunkiem Katarzyny Kolebuk oraz o grupę odpowiedzialną za projekt "Ostatni ocaleni", która pracowała pod kierunkiem Arlety Kamińskiej-Sadat.

Czytaj więcej: Nasi uczniowie na Festiwalu Projektów w Warszawie

Bliżej siebie, bliżej natury

26 i 27 maja uczniowie kl. 1 D realizowali kolejne zadania projektu edukacyjnego: Bliżej siebie, bliżej natury. Tym razem odbywały się one w czasie wycieczki, w niecodziennej i różnorodnej scenerii. Młodzież miała możliwość zwiedzenia obiektów kultury m. in. Międzynarodowego Sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy, zamku i wystawy sztuki tanzańskiej w Bagnie.

Charakter zajęć i zwyczaje studentów Wyższego Seminarium Duchownego Salwatorianów w Bagnie przybliżył nam kleryk Damian, który okrasił swoje opowiadania śląską gwarą.

Czytaj więcej: Bliżej siebie, bliżej natury

Przywróćmy Dzieciom Uśmiech

Drodzy Uczniowie oraz Nauczyciele!

Jeżeli w Waszych domach zalega makulatura (niepotrzebne gazety,czasopisma,zużyte zeszyty i luźne kartki papieru) to włączcie się do akcji zbiórki makulatury na rzecz rodzinnych domów dziecka pod nazwą"Przywróćmy Dzieciom Uśmiech".

Czytaj więcej: Przywróćmy Dzieciom Uśmiech

Kolejna odznaka "Aktywnie z TIK"

Śpieszę donieść, że po pierwszej odznace za prowadzenie bloga, którą otrzymała dla naszej szkoly Karolina Zazulczak w ramach projektu Szkoła z klasą 2.0, kolejną odznakę otrzymała Basia Łopatka. Basia na swoim blogu opisywała przebieg projektu Ostatni Ocaleni. Z efektami jej pracy można się zapoznać TUTAJ. Składam jej serdeczne gratulacje i podziękowanie za zapał i wytrwałość w żmudnej pracy.

ks. Piotr

Nasza pierwsza odznaka - "Aktywnie z TIK"

aktywnie z tikW październiku 2013 roku ruszył projekt edukacyjny "Śladami Linneusza" w ramach międzyszkolnego projektu realizowanego zgodnie z założeniami "Szkoły z klasą 2.0". Biorą w nim udział uczniowie, którzy chcą pogłębić wiedzę nt. poszczególnych drzew, krzewów i kwiatów znajdujących się w Zespole Pałacowo-Parkowym w Żmigrodzie oraz przy naszym gimnazjum. Koordynatorkami projektu są pani Weronika Surmań oraz pani Monika Żurek. Efekty naszej pracy umieściłam na blogu. W maju 2014 roku otrzymaliśmy zieloną odznakę "Aktywnie z TIK" w programie "Szkoły z klasą 2.0".

Czytaj więcej: Nasza pierwsza odznaka - "Aktywnie z TIK"

OSTATNI OCALENI

Ostatni ocaleniW dn. 15 maja 2014 r.  odbędzie się zwieńczenie Projektu Ostatni Ocaleni.           
Jest to jeden  z projektów realizowanych w ramach Szkoły z Klasą.  Zadaniem tego przedsięwzięcia było ocalenie od zapomnienia historii ludzi, którzy walczyli o wolną Polskę podczas II wojny światowej oraz tych którzy byli zesłani na Syberię.
Jedno ze spotkań z Kombatantami i Sybirakami odbyło się w Gimnazjum  podczas  ostatniego maratonu. Usłyszeliśmy wiele ciekawych historii i wspomnień. Były łzy wzruszenia. W trakcie tych spotkań nawiązaliśmy prawdziwe przyjaźnie.
Sybiracy zdecydowali się przekazać  nam swój sztandar.
Dziękujemy za zaufanie i obiecujemy  nie zapomnieć!
Zapraszamy na  Uroczystość!

Czytaj więcej: OSTATNI OCALENI

Projekt edukacyjny "Nasza świetlica"

Dobiega końca priojekt edukacyjny "Nasza świetlica", który realizują trzecioklasiści aspirujący do Liceum Dwujęzycznego, które powstało przy naszym gimnazjum. Dzisiaj odbył się przedostatni etap realizacji tego projektu.

Czytaj więcej: Projekt edukacyjny "Nasza świetlica"

Strona 1 z 4

Początek strony