Dramat romantyczny pt. "Dziady" cz. 2. Adama Mickiewicza posłużył uczniom klasy 2 C do rozważań na temat współczesności. Ponadczasowe prawdy moralne stały się inspiracją dla twórczych działań uczniów.
Efektem ich pracy była realizacja - w ramach klasowego projektu: "Dziady" - nasze inspiracje - inscenizacji nawiązujących do współczesnych problemów moralnych.
Pomysły były różne i różny poziom zaangażowania.
Zobaczcie sami!
W dniach 1- 5 grudnia 2014 Zespół Szkół Nr 14 we Wrocławiu organizuje dla uczniów klas III gimnazjum obóz humanistyczny.
Cele obozu:
- wspieranie uczniów w rozwijaniu uzdolnień
- promowanie najzdolniejszych uczniów
- stworzenie uczniowskiego środowiska składającego sie z młodych ludzi, którzy wykazują uzdolnienia humanistyczne
- integracja wyróżniających się i twórczych uczniów spoza Wrocławia w szkole, która ma doświadczenia w pracy z uczniem zdolnym.
Uczniowie klasy 3 C mieli okazję zmierzyć się ze sztuką poważną i spróbować swoich sił w roli twórców teatralnych. Mogli wybrać fragment dowolnego dramatu: „Antygony”, „Romea i Julii” lub „Balladyny” i przygotować inscenizację. Jak się okazało, młodzież najlepiej czuła się w roli bohaterów tragedii Juliusza Słowackiego. Zabawa „w teatr” była okazją poznania ukrytych talentów naszych wychowanków.
Mimo powagi sztuki humor wszystkim dopisywał, co potwierdzają uczniowie:
Czytaj więcej: Spotkanie z „Balladyną”Nauczyciele:
===============================================
Dokumenty:
Wymagania na egzamin poprawkowy:
Podręczniki:
===============================================
Diagnozy:
Diagnozy humanistyczne w roku szkolnym 2010/2011
===============================================
Konkursy:
Liga Naukowa – Dolnośląski Konkurs Gimnazjalistów www.liga.lo14.wroc.plZa konkurs przyznawane są dodatkowe punkty rekrutacyjne dla klas III za osiągnięcie tytułu finalisty w województwie. opiekun konkursu w szkole:
===============================================
Lista lektur:
===============================================
Zajęcia pozalekcyjne związane z przedmiotem:
Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze dla uczniów klas I i II - Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze - na tych zajęciach uczniowie będą mogli nadrobić braki w wiedzy czy umiejętnościach przedmiotowych, które utrudniają im płynne przyswajanie dalszych partii treści z programu nauczania danego przedmiotu.
Pogotowie egzaminacyjne dla uczniów klas III - Pogotowie egzaminacyjne - ta forma zajęć kierowana jest do trzecioklasistów. Podczas tych zajęć będą oni mogli pod okiem nauczyciela powtarzać materiał, uzupełnieć niedobory wiedzy z poszczególnych przedmiotów w zakresie wymagań egzaminacyjnych oraz opanowywać technikę rozwiązywania testów gimnazjalnych.
===============================================
Przydatne strony www:
===============================================
Żyli w różnych okresach historycznych Polski, zajmowali się różnorodną działalnością:
Janusz Korczak- pedagog, publicysta, Józef Ignacy Kraszewski- pisarz, historyk oraz ksiądz Piotr Skarga- teolog, pisarz.
Choć tak różni, łączy ich jedno - rok 2012 ogłoszono Rokiem Korczaka, Kraszewskiegi i księdza Skargi.
Dlaczego?
Poczytajcie o ich dzialalności - wystawka w holu szkolnym przygotowana przez Agnieszkę Baji i Andżelikę Golicz.
Zapraszam!
Dnia 15.11.2011na lekcji języka polskiego w sali 22, odbyła się rozprawa dotycząca osądzenia Balladyny, tytułowej bohaterki dramatu Juliusza Słowiackiego. Uczniowie klasy IIIg pod kierunkiem pani Grażyny Łysikowskiej, przez chwilę stali się prawdziwymi stróżami prawa..
Czytaj więcej: SĄD NAD BALLADYNĄJuż wczoraj zniecierpliwieni uczestnicy Szkolnego Konkursu Ortograficznego dopytywali o jego wyniki. W tegorocznych zmaganiach wzięło udział 38 uczniów z klas pierwszych, drugich i trzecich. Mieli do napisania trudny i długi tekst dyktanda. No i po żmudnych pracach komisji konkursowej wyłoniliśmy zwycięzców. Są nimi:
I miejsce- Oliwia Rogala klasa II B
II miejsce- Mariusz Muller IIIA
III miejsce- Daria Ładowska IIIa
Gratulujemy, a nagrody zostaną wręczone na szkolnym apelu.
Czytaj więcej: Mamy Mistrzów Szkolnej Ortografii !!!Trzecioklasiści będą niebawem dokonywać wyboru dalszej drogi edukacyjnej. Coraz częściej zastanawiają się nad swoim miejscem w życiu.
O obawach związanych z wkraczaniem w świat ludzi dorosłych, o tym, co drażni młodzież, przeciw czemu się buntują, piszą w swoich pracach.
Przemyślenia Waszych rówieśników na: http://www.mrat.pl/index.php/pasja-pisania
Zapraszam!
15 listopada – 95. rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza – laureata literackiej Nagrody Nobla (1905r.)
Henryk Sienkiewicz (pseud. Litwos) urodził się 5 maja 1846 w Woli Okrzejskiej na Podlasiu.
Karierę literacką rozpoczął Sienkiewicz w dobie pozytywizmu. Posługiwał się różnymi formami: nowela, listy, humoreska, gawęda, obrazek obyczajowy, pamiętnik...
Autor znanych powieści historycznych: Trylogii, Krzyżaków, Quo vadis, Rodziny Połanieckich.
W najbliższy czwartek odbędzie się Szkolny Konkurs Ortograficzny. Do udziału w nim zapraszamy tych uczniów, którzy najlepiej napisali diagnozę ortograficzną. W związku z dużą ilością konkursowiczów zmagania odbędą się na lekcji 2 ( dla uczniów klas I i II) oraz na lekcji 3 (dla uczniów klas III) w sali 20.
Oto lista uczniów biorących udział w konkursie: