Jesteś tutaj: Strona głównaŻycie szkolneWycieczkiWycieczki 2013/14Piękny, słoneczny dzień i dwa kółka ...
lech.bmp
 
Szkoła z wizją
aska.bmp
 
Szkoła innowacji

Piękny, słoneczny dzień i dwa kółka ...

We wtorkowy poranek, spod budynku naszego Gimnazjum, ruszyła rowerowa wycieczka uczniów realizujących zajęcia "Uczeń online" wraz z koleżankami i kolegami ze swojej klasy IIIB.
Wycieczka miała na celu poprawienie kondycji fizycznej uczniów oraz zwiedzenie wielu ciekawych obiektów historycznych i sakralnych okolicznych wiosek. Jadąc w ogólnej euforii i wzajemnej adoracji poprzez miejscowości takie jak: Grądzik, Powidzko, Osiek, Ruda Żmigrodzka dotarliśmy do Radziądza, gdzie mieliśmy okazję spotkać się z proboszczem parafii św. Karola Boromeusza ks. Krzysztofem Bartoszek.
Naszą trasę zaplanowaliśmy jako pętlę zaczynającą się i kończącą w Żmigrodzie pod budynkiem naszego Gimnazjum (31 km).

Pogoda nam dopisała. Było słonecznie. Dolina Baryczy odsłoniła przed nami nieco swoich skarbów w postaci leśnych ostępów, śpiewu ptaków i przydrożnych bagienek. Wszystko to razem w połączeniu ze słońcem i zapachem świeżego lasu stworzyło cudowną atmosferę.
Pierwszym naszym przystankiem był Grądzik. Zatrzymaliśmy się przy jednym z najstarszych domów - Zbudowany z końcem XVIII w.

Następnie dojechaliśmy do Powidzka. Jest to jedna z najstarszych wsi, której pierwsze wzmianki w dokumentach historycznych wymienione są w 1218 r. Zobaczyliśmy przepiękny kościół parafialny pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela (po raz pierwszy wzmiankowany w 1329r.), klasycystyczną bramę z 1797 roku oraz krzyż pokutny (XIV –XVI w) znajdujący się na cmentarzu pośród współczesnych grobów. Prosty, surowe kamienne krzyże wznoszony był przez zabójców w miejscu, w którym dokonało się morderstwo.

Udało nam się rozszyfrować napis nad bramą wejściową na teren kościeln!y

Opuszczając Powidzko zatrzymaliśmy się na krótki  spacer wśród ruin  dawnego kościoła ewangelickiego. Został wzniesiony w 1909 r. w neogotyckim stylu architektonicznym. Cały plac przy ruinach zarastają olbrzymie ilości bluszczu wijącego się po ziemi, krzewach drzewach i starych nagrobkach. W dawnych czasach chrześcijanie używali tej rośliny podczas pogrzebów jako symbolu nieśmiertelności.

Przy głównych drogach wylotowych ze wsi minęliśmy aż  10 przydrożnych kapliczek, pochodzących z II poł. XIX w.

Następny naszym etapem było przekroczenie rzeki Barycz. Rzeka ta liczy 133 km długości.


Dolina Baryczy to obszar wyjątkowy dla ptaków, zarówno w skali Polski, jak i Europy.
Na trasie mijaliśmy olbrzymie stawy w okolicy Rudy Żmigrodzkiej. Rybactwo stawowe dzisiaj to nowoczesna hodowla ryb wykorzystująca najnowsze osiągnięcia nauki i zdobycze techniki.

Następnie nasza droga przemierzała przez podmokłe lasy – rezerwat Olszyny Niezgodzkie. Jego powierzchnia wynosi około 75 ha. Jest to jedno z ostatnich miejsc, w którym Dolina Baryczy zachowała swój naturalny charakter. Swoją nazwę rezerwat ten wziął od olszyn, które preferują tereny podmokłe. Charakteryzują się korzeniami widocznymi ponad powierzchnią wody.

Tak podróżując dotarliśmy do Radziądza i spotkaliśmy się z proboszczem parafii św. Karola Boromeusza ks. Krzysztofem Bartoszek.

Ks. Krzysztof oprowadził  nas po wnętrzach i zakamarkach kościoła św. Karola Boromeusza. Zobaczyliśmy ołtarz główny z obrazem św. Karola Boromeusza z ok. 1735 roku, witraż z herbem Hatzfeldów z ok. 1735 rok…

Krętymi schodami weszliśmy na drewnianą emporę muzyczną o wklęsło-wypukłej balustradzie. Mariusz Jakubów zagrał na organach kościelnych, których systemem zasilania jest powietrze.  Do organów powietrze było pompowane przez Eryka Waszkiewicza i Łukasza Budzisz za pomocą pedałów nożnych.

Dodatkową atrakcją, którą przygotował nam ks. Krzysztof to ognisko z pieczeniem kiełbasek.
Dziękujemy!

We wspaniałej atmosferze wróciliśmy do Żmigrodu.

opiekunowie: ks. Piotr Szczepański, Maciej Kelner, Anna Wołoszyn

FOTOGRAFIE Z WYCIECZKI

Nasza trasa

Komentarze (1)
1środa, 18, czerwiec 2014 14:24
Aleksandra Nogała
"Cudze chwalicie, swego nie znacie" - ten cytat bardzo pasuje do relacji z wycieczki. Opisem i zdjęciami zachęciliście mnie, aby odkurzyć rower i pokonać opisaną trasę. Nie wiem czy dam radę kondycyjnie, ale warto spróbować. Gdzie można znaleźć mapkę z opisem przystanków? ( taką do wydrukowania).

Do zobaczenie na rowerowym szklaku.
Proszę zarejestruj się by móc dodawać komentarze do tego artykułu.

Czytelnicy online

0 osób i 186 gości online

Trzymamy poziom!

Dwujęzyczność
Gimnazjum i Liceum Dwujęzyczne
 

Jesteśmy szkołą Odkrywców Talentów

Szkoła Matematycznych Innowacji
Jesteśmy Szkołą Matematycznych Innowacji


Umiemy uczyć

Kultywujemy pamięć narodową

Szkoła z klasą 2.0
Uczymy
i uczymy się z TIK

Szkoła z klasa 2.0 Laboratorium
Szkoła z klasą 2.0
Laboratorium

Jesteśmy szkołą z klasą!!!

'Innowacyjna
Jesteśmy laureatem konkursu
''Innowacyjna szkoła''

Dbamy o bezpieczeństwo!

Realizujemy projekty ze środków
Europejskiego Funduszu SpołecznegoInnowacyjny Nauczyciel Matematyki 2013

Nasz nauczyciel otrzymał 
Europejską Odznakę Jakości
'Innowacyjny
U nas uczą laureaci konkursu
''Innowacyjny nauczyciel 2009 i 2008''

 'Złote
U nas uczą laureatki nagrody
''Złote Sowy 2009, 2013''

'Smok
U nas uczą laureaci konkursu
''Żmigrodzki Smok Sukcesu 2011 i 2009''


Jesteśmy Regionalnym Ośrodkiem
Szkoleń E-learningowych

qr

Początek strony